Franciszek Maria Kwilecki


Franciszek Maria Władysław Kwilecki, hrabia herbu Szreniawa, urodził się 4 października 1875 roku w Szamotułach. Jego życie zakończyło się 20 września 1937 roku w Warszawie.

Był to niezwykły człowiek, który łączył w sobie rolę polskiego ziemianina oraz talent rzeźbiarski. Jako kawaler maltański zdobył prestiżowe odznaczenie – komandorię papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego.

Życiorys

Franciszek Maria Kwilecki był synem Stefana hrabiego Kwileckiego, mającego swoją siedzibę w Kwilczu, herbu Szreniawa, oraz Barbary Mańkowskiej, herbu Zaremba. Stanowił on potomek Adama Klemensa Kwileckiego w siódmym pokoleniu. Hrabia Kwilecki dwukrotnie wchodził w związek małżeński – pierwszy raz w 1901 roku z Jadwigą księżną Lubomirską, a po jej śmierci, w 1930 roku, poślubił Katarzynę Bończa-Tomaszewską.

W swoim życiu prowadził rozległy majątek rolny, zlokalizowany w Dobrojewie. Hrabia był miłośnikiem koni oraz sztuki, w związku z czym postanowił podjąć studia w dziedzinie rzeźby. Uczył się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w paryskiej akademii artystycznej. W 1926 roku, w swoim majątku w Dobrojewie, gościł znanego malarza Wojciecha Kossaka, którego poznał podczas nauki w krakowskiej uczelni. W ramach tej współpracy, Kossak stworzył obraz zatytułowany „Stadnina Franciszka Kwileckiego w Dobrojewie pędzona do wody.” Na tym dziele, widnieć miały postacie Franciszka wraz z córkami: Marią, Krystyną, Heleną i Anną, oraz stado koni. Hrabia był także jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Stadnina koni prowadzona przez Kwileckiego była jedną z najbardziej renomowanych w okresie międzywojennym. Hrabia dążył do wyhodowania wyjątkowej rasy koni, które miałyby spełniać wymagania zarówno pracy rolniczej, jak i militarnej. W 1929 roku, konie z jego stadniny zdobyły złoty medal na prestiżowej Powszechnej Wystawie Krajowej (PeWuKa) w Poznaniu, a za kilka klaczy otrzymał on indywidualne nagrody. Historia stadniny sięgała dalej, gdyż była prowadzona przez jego dziadka – Leonarda, powstańca listopadowego, a następnie przez ojca Stefana, który również odnosił wiele sukcesów na wystawach, zdobywając liczne medale.

Przełomowym momentem w historii stadniny był zakup czystokrwistego ogiera arabskiego w 1912 roku, który przyczynił się do zwiększenia liczby koni o 18. W 1923 roku klacze hodowcy zdobyły znaczące uznanie na Targach Poznańskich. W następnych latach, Kwilecki sprowadził nowe osobniki czystej krwi oraz półkrwi, a w 1927 roku liczba koni w stadninie wynosiła 333, w tym 93 źrebaki, 127 koni i 113 klaczy z trzech kategoriach – czystej krwi arabskiej, półorientalnej oraz anglo-arabskiej.

Franciszkowi Kwileckiemu przypisuje się również autorstwo drogi krzyżowej, znajdującej się w kościele w Ostrorogu. Jest ona jednym z symboli tego miejsca, a jej charakterystycznym elementem są imponujące gipsowe figury. Co ciekawe, droga krzyżowa została ustawiona w odwrotnym porządku niż jest to zwyczajowo przyjęte.

Hrabia Franciszek Maria Kwilecki spoczął na cmentarzu w Ostrorogu, zachowując w pamięci swoje niezwykłe życie pełne pasji i osiągnięć.

Przypisy

  1. Paulina P. Śliwa, Rzeźbiarz, polityk i ziemianin z Ostroroga, „Dzień szamotulski”, 22.08.2014 r.
  2. O tym, jak Kossak gościł w Dobrojewie [online], 22.01.2015 r. [dostęp 25.08.2016 r.]
  3. Tadeusz Wojciech T.W. Lange, Kawalerowie maltańscy w II RP [online], www.staff.amu.edu.pl [dostęp 25.08.2016 r.]
  4. Marek Jerzy M.J. Minakowski, Franciszek Maria hr. Kwilecki z Kwilcza h. Śreniawa (Byliny) [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 25.08.2016 r.]
  5. Marek Jerzy M.J. Minakowski, Na zdjęciu Franciszek Maria hr. Kwilecki z Kwilcza h. Śreniawa (Byliny) [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 25.08.2016 r.]
  6. Władysław Staśkiewicz (red.), Gazeta Jarocińska 21.06.1991 r. Nr 36(II), Spółka Wydawnicza "Aldus", [dostęp 25.08.2016 r.]
  7. Andrzej A. Kwilecki, Kwilcz i inne majątki Kwileckich na przestrzeni wieków, Poznań: Wydawnictwo WBP, 1996 r.
  8. Stanisław Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938 r., s. 407-408.
  9. Jan R. Lutosławski, Gazeta Rolnicza: pismo tygodniowe ilustrowane. R. 68, nr 1-2 (13 stycznia 1928), [s. n.], Drukarnia Rolnicza, 1928 r. [dostęp 25.08.2016 r.]

Oceń: Franciszek Maria Kwilecki

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:21