Marian Sydow, urodzony 2 lipca 1890 roku w Szamotułach, był postacią o znaczącym wpływie na polskie społeczeństwo jako dziennikarz oraz działacz społeczny.
Jego życie zakończyło się 20 września 1948 roku w Toruniu, ale jego wkład w działalność publiczną nadal jest doceniany.
Życiorys
Marian Sydow przyszedł na świat w rodzinie prawniczej, gdzie jego starszym bratem był Bronisław Edward Sydow (1886-1952), znany historyk muzyki. W 1908 roku ukończył Gimnazjum Klasyczne w Starogardzie Gdańskim, a następnie podjął studia z zakresu bibliotekarstwa na Uniwersytecie w Lipsku.
W 1911 roku, w towarzystwie swego brata, emigrował do Chile, gdzie podjął pracę jako nauczyciel oraz korespondent dla różnych czasopism. W tym okresie był współzałożycielem Polskiego Koła Kulturalnego im. Ignacego Domeyki. Lata 1918-1919 spędził jako wolny słuchacz na Universidad de Chile w Santiago, gdzie studiował język i literaturę hiszpańską.
W 1920 roku powrócił do Polski i rozpoczął pracę jako nauczyciel w progimnazjum w Mogilnie. Pełnił również służbę wojskową w polskim wojsku od lipca do listopada 1920 roku. Następnie, w latach 1921-1926, był związany z gazetą „Słowo Pomorskie”, która ukazywała się w Toruniu. W 1927 roku krótko pracował w Kuratorium Okręgu Szkolnego Poleskiego w Brześciu nad Bugiem oraz na stanowisku szefa propagandy w Elektrowni Gródek. Po powrocie do Torunia w 1928 roku, zajmował się udzielaniem lekcji języków obcych.
Od 1934 roku pracował jako bibliotekarz i sekretarz w Instytucie Bałtyckim, który przeniósł się do Gdyni. Po wybuchu II wojny światowej, wrócił do Torunia, gdzie w czasie okupacji pracował w księgarni. Po zakończeniu wojny, Marian Sydow został zatrudniony na stanowisku referenta w Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu od 1945 do 1946 roku, a następnie w Starostwie Powiatowym (1946-1947).
Od 1 grudnia 1945 roku prowadził lektorat języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Dodatkowo pełnił funkcję zastępcy kierownika Zbiornicy Księgozbiorów Zabezpieczonych w Bibliotece Uniwersyteckiej.
W 1921 roku przyczynił się do założenia oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Toruniu, gdzie był członkiem zarządu oraz prezesem. Po wojnie, w 1979 roku, Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu został nazwany imieniem Mariana Sydowa. Po jego śmierci, Marian Sydow znalazł miejsce spoczynku na cmentarzu św. Jerzego.
Wybrane publikacje
Marian Sydow to postać znana z wielu wartościowych publikacji dotyczących Torunia i jego historii. Do najważniejszych dzieł tego autora zaliczają się:
- toruń, jego dzieje i zabytki (1929),
- najciekawsze osobliwości m. torunia z dawnych i nowszych czasów (1933).
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Zdzisław Kośmicki | Władysław Jerzykiewicz | Franciszek Maria Kwilecki | Ireneusz Cieślak | Grzegorz Snopek z Szamotuł | Adam PrzybeckiOceń: Marian Sydow