Ryszard Edmund Badoń-Lehr, urodzony 29 marca 1941 roku w Szamotułach, był osobą, której wkład w historię Polski jest znaczący. Zmarł 5 kwietnia 2006 roku w Białymstoku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej polityce.
Jako działacz samorządowy oraz dyplomata, w szczególności zapisał się w pamięci jako prezydent Legnicy. Jego działania na rzecz lokalnej społeczności i na arenie międzynarodowej były znaczącymi elementami jego kariery.
Życiorys
Ryszard Badoń-Lehr ukończył studia na wydziale historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego kariera zawodowa związana była z placówkami kulturalnymi, w których pracował w miastach Szamotuły oraz Głogów. W Legnicy zajmował istotne stanowiska, przez co zyskał uznanie w środowisku kultury, pełniąc m.in. rolę dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego, jak również dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta oraz dyrektora Legnickiej Biblioteki Publicznej.
W latach 1994–1995 był prezydentem Legnicy, a po tym okresie rozpoczął karierę w dyplomacji. Jako pracownik Ambasady RP w Wilnie, pełnił funkcję radcy oraz później dyrektora Instytutu Polskiego w Wilnie w latach 1997-2000. Jego działalność zagraniczna nie ograniczała się jednak tylko do Litwy, bowiem od października 2003 roku sprawował urząd wicekonsula RP w Grodnie.
Ryszard Badoń-Lehr zmarł w tragicznych okolicznościach. 22 marca 2006 roku został znaleziony nieprzytomny w swoim mieszkaniu w Grodnie, a wstępne diagnozy wskazywały na udar mózgu. Po trzech dniach hospitalizacji w Grodnie przetransportowano go do szpitala w Białymstoku, gdzie zmarł nie odzyskując przytomności, wskutek krwiaka śródczaszkowego. Okoliczności, które doprowadziły do jego obrażeń, pozostają niejasne.
Ryszard Badoń-Lehr został pochowany na cmentarzu komunalnym w Legnicy. Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez odznaczenie go Krzyżem Kawalerskim Orderu Wielkiego Księcia Giedymina w roku 2000.
Rodzina
Ryszard Badoń-Lehr był synem Edmunda Lehra (1881–1958) oraz Ireny Badoń-Lehr, z domu Wilk (1904–1990). Jego życie osobiste było związane z dwoma ważnymi relacjami małżeńskimi.
W pierwszym związku z Janiną Badoń, z d. Nitka, zawarł małżeństwo w roku 1966, które zakończyło się rozwodem w 1980. Para doczekała się dwóch córek: Katarzyny oraz Agnieszki.
W drugim małżeństwie z Danutą Badoń-Lehr, z d. Maciejak, przyszli na świat kolejni członkowie rodziny, w tym córka Kamila oraz syn Michał.
Przypisy
- Drzewo genealogiczne Magdaleny i Roberta Kantorek oraz osób spokrewnionych [online], kantorek.c0.pl [dostęp 11.02.2020 r.]
- Informacje na temat: ryszard badoń-lehr. news.fakty.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu].
- Apdovanotų asmenų duomenų bazė. grybauskaite.is.lt. [dostęp 28.03.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Andrzej Krutki | Edmund Callier | Marian Zawadzki | Johannes Kollath | Michał Zieliński (polityk) | Zbigniew Ajchler | Jakub Rutnicki | Bolesław Witczak | Wiesław Włodarczak | Jarosław Rzepa | Maria Pasło-WiśniewskaOceń: Ryszard Badoń-Lehr