Bolesław Jerzykiewicz, urodzony w 1839 roku w Szamotułach, to postać, która zostawiła niezatarte ślady w historii polskiej botaniki oraz edukacji. Zmarł 8 września 1902 roku w Poznaniu, jednak jego działalność i oddanie dla spraw społecznych oraz naukowych wciąż są obecne w pamięci wielu.
Był nie tylko botanikiem, ale także nauczycielem oraz osobą zaangażowaną w życie społeczne, co czyni go niezwykłym przedstawicielem swojego pokolenia. Jerzykiewicz wziął udział w powstaniu styczniowym, co świadczy o jego patriotyzmie i gotowości do poświęceń dla ojczyzny. Jego wkład w rozwój nauki oraz działalność pedagogiczna pozostają nieocenione.
Życiorys
Bolesław Jerzykiewicz był synem kupca, Jana Nepomucena Jerzykiewicza oraz Emilii z Krajewskich. Rodzina żyła w skromnych, a wręcz biednych warunkach, co miało wpływ na jego późniejsze życie. W 1842 roku zmarł jego ojciec, a matka musiała sama zająć się czwórką dzieci. Mimo trudności, w 1860 roku udało mu się ukończyć Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, korzystając z pomocy swojego brata.
W kolejnych latach Jerzykiewicz podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego zaangażowanie w sprawy kraju ujawniło się podczas powstania styczniowego, kiedy to przekroczył granice zaborów, biorąc udział w walce przeciwko Rosjanom. Niestety, po przegranej bitwie pod Ignacewem został zatrzymany przez Prusaków, gdy próbował wrócić do Królestwa Kongresowego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego. 10 maja 1863 roku odesłano go do matki w Żernikach. W wyniku udziału w powstaniu został skreślony z listy studentów Wrocławia.
Po tych wydarzeniach Jerzykiewicz udał się do Berlina, a później do Paryża, gdzie studiował język i literaturę francuską w prestiżowych instytucjach takich jak Sorbona i Collège de France. W 1866 zdał państwowy egzamin nauczycielski w Berlinie i przez następnych trzydzieści trzy lata pracował jako pedagog w Poznaniu.
W swojej pracy dydaktycznej Jerzykiewicz wykazał się szerokimi zainteresowaniami botanicznymi. Wykorzystując tę pasję, wydał podręcznik do botaniki w języku polskim i niemieckim, zatytułowany „Botanik für höher Lehranstalten”, który został zatwierdzony przez pruskie władze do powszechnego użytku w szkołach. W 1882 roku, pod pseudonimem Tadeusz Buława, wydał w Poznaniu komedię „Życie nad stan”, której wydawcą był Jan Konstanty Żupański.
Wraz z żoną, Anielą z Mierosławskich herbu Leszczyc, Jerzykiewicz zaangażował się w działalność społeczną, prowadząc Koło Towarzyskie w Poznaniu, które organizowało różnorodne zabawy i imprezy taneczne, przyczyniając się do kultury życia towarzyskiego w mieście.
Życie prywatne
Bolesław Jerzykiewicz, znany ze swojego rodzinnego tła, miał dwóch braci: Władysława, który zajął się działalnością gospodarczą, urodzonego w 1837 roku, oraz Wincentego, który przyszedł na świat w 1842 roku. W 1870 roku wziął ślub z Anielą z Mierosławskich (1852-1915) w prestiżowym kościele św. Wojciecha w Poznaniu. Mimo ich związku, para nie doczekała się potomstwa. Po śmierci Bolesława, jego żona Aniela ponownie wyszła za mąż, tym razem za Mariana Grabskiego, pochodzącego z Grabu, herbu Wczele, urodzonego w 1846 roku i zmarłego w 1919 roku.
Przypisy
- praca zbiorowa, Non omnis moriar. Groby i sylwetki ziemian z powiatu jarocińskiego, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, Dobrzyca, 2013 r., s.46-48, ISBN 978-83-935682-0-8
- Bolesław B. Jerzykiewicz, Botanik für die unteren und mittleren Klassen höherer Lehranstalten, Posen: Commissions-Verlag von Joseph Jolowicz, 1874 r.
- Bolesław B. Jerzykiewicz, Botanika dla niższych i średnich klas gimnazyalnych i realnych, Poznań: J. K. Żupański, 1874 r.
- Bibliografia Estreichera, tom XI, s.281
- a b Sejm Wielki, Bolesław Jerzykiewicz (ID: sw.116437)
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Mateusz z Szamotuł | Roman May | Stefan Tadeusz Studniarski | Jan Studniarski | Beata Doczekalska | Janusz Kroszel | Jacek Proszyk | Antoni Marian Stefański | Jan Jonston | Robert WrembelOceń: Bolesław Jerzykiewicz