Piotr Mikołajczak


Piotr Mikołajczak, znany pod pseudonimem „Miki”, to osobistość niezwykle barwna i utalentowana na polskiej scenie muzycznej. Urodził się 25 lipca 1966 roku w Szamotułach, miejscowości, która jako jego miejsce narodzin z pewnością miała wpływ na jego rozwijającą się karierę artystyczną.

Jako polski muzyk, Mikołajczak zasłynął jako kompozytor muzyki popularnej, a jego twórczość obejmuje także muzykę teatralną i filmową. Jego umiejętności jako aranżera sprawiły, że stał się on poszukiwanym współpracownikiem w różnych projektach artystycznych.

Nie tylko muzyka jednak jest jego domeną - Piotr Mikołajczak jest również znanym producentem filmowym i telewizyjnym. Jego doświadczenie w tej dziedzinie pozwoliło mu na realizację wielu znaczących projektów. Co więcej, założona przez niego firma Rock And Roll Production stanowi dowód na jego zaangażowanie w rozwijanie i promowanie kultury muzycznej w Polsce.

Życiorys

Piotr Mikołajczak to utalentowany absolwent Liceum Ogólnokształcącego (obecnie im. Piotra Skargi) w Szamotułach, który maturę ukończył w 1986 roku. Następnie kontynuował edukację, kończąc Wydział Rozrywkowy Szkoły Muzycznej im. Czesława Niemena w Poznaniu. Już w czasach szkolnych związał się z poezją śpiewaną, występując jako wokalista oraz gitarzysta w Orkiestrze Teatru ATA. Grupa ta wielokrotnie zdobywała nagrody na festiwalach piosenki poetyckiej, a w 1987 roku zajęła II miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie zatytułowanym Muzyka w teatrze.

W 1991 roku zespół nagrał kilka piosenek do programu przygotowanego przez TVP2, a rok później ponownie wystąpił na festiwalu opolskim. Muzyk miał również przyjemność współpracować z wieloma artystami, w tym z Andrzejem Ciborskim (duet ten sporadycznie występuje do dziś; zdobył II nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1985 roku), Jerzym Dębiną z grupy Dzielnica Trzech, a także z Janem Kondrakiem, reprezentującym Zakon Muzyczno-Literacki.

W 1991 roku Piotr skomponował muzykę do cyklu reportaży autorstwa Adama Sikorskiego, zatytułowanego Dziś przed nami. W 1995 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Telewizji, tworząc muzykę do takich spektakli jak Ketchup Schroedera (reżyseria Filip Zylber), Nasza mama czarodziejka (reżyseria Natasza Ziółkowska-Kurczuk) oraz Shapiro (także reżyseria Filip Zylber). Oprócz tego, pisze muzykę do seriali telewizyjnych, programów rozrywkowych oraz reklam.

W 1998 roku rozpoczął pracę w wytwórni fonograficznej Pomaton EMI, gdzie zajmował się promocją telewizyjną. Dwa lata później objął stanowisko dyrektora działu A&R w Sony Music Polska oraz był członkiem Grupy Producenckiej SPOT. W 2002 roku stworzył muzykę do animowanego filmu pt. Apokalipsa część 9 i 16 w reżyserii Macieja Dowgiałło, który zyskał uznanie, zdobywając Grand Prix na Rome Independent Film Festival.

Piotr stał się szeroko znany jako juror w popularnym programie talent-show Droga do gwiazd. Wczesnym 2003 roku zdecydował się na wyjazd do Francji, gdzie rozpoczął współpracę z grupą producencką Audioplanet oraz Krisem Górskim. W 2004 roku napisał muzykę do filmu Ławeczka, w reżyserii Macieja Żaka, który zdobył nagrodę za najlepszy polski film na Festiwalu „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym. Równocześnie uruchomił pierwszą w Polsce internetową wytwórnię muzyczną 3PM.

W 2008 roku Piotr skomponował muzykę do komedii Rozmowy nocą, a po powrocie do kraju w 2010 roku zajął się produkcją telewizyjną. Jest twórcą programu rozrywkowego Śpiewaj i walcz, który powstał dla TVP1. W latach 2011–2015 piastował stanowisko producenta wykonawczego seriali dokumentalnych, w tym Operacja życie i Tacy sami. W 2014 roku powstały dwa ważne filmy dokumentalno-fabularyzowane: Danusia. Historia pierwszego udanego przeszczepienia (scenariusz i reżyseria Jarosław Minkowicz) oraz Jeżeli zapomnimy o nich… (scenariusz i reżyseria Adam Sikorski), z których ten drugi zdobył m.in. nagrody na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historiąˮ w 2015 roku.

W 2016 roku Piotr był producentem oraz autorem muzyki do filmu dokumentalnego Long Way, reżyserowanego przez Weronikę Mliczewską, jak również do fabuły pt. Syn Królowej Śniegu, której scenariusz napisał Paweł Sala, a reżyserem był Robert Wichrowski. Plenery do tego filmu kręcono w jego rodzinnych Szamotułach oraz okolicach.

Swoją muzykę stworzył także do serialu Operacja życie, filmów dokumentalnych oraz do Syn Królowej Śniegu. W 2017 roku Piotr rozpoczął realizację telenoweli Leśniczówka dla TVP1, gdzie jest zarówno pomysłodawcą, jak i producentem wykonawczym. Wraz z Andrzejem Ciborskim pracował nad serialem Archiwista, który jest emitowany na TVP1 oraz Netflix.

W 2021 roku jako producent realizujący (Rock And Roll Production) zrealizował film Babilon. Raport o stanie wojennym, do którego napisał muzykę i był jednym z wykonawców. Piotr jest również autorem piosenki Dom dobrych drzew, wykonywanej przez Edytę Górniak, która stała się motywem muzycznym Leśniczówki. Co więcej, skomponował temat przewodni do serialu Drogi wolności oraz piosenkę Pani ze snów, wykonywaną przez Krzysztofa Cugowskiego i Piotra Cugowskiego.

Jego firma Rock And Roll Production od lat zajmuje się produkcją spotów reklamowych dla Kas Kredytowych Stefczyka, w których występuje także Artur Żmijewski, dawny członek Orkiestry Teatru ATA. Obydwaj muzycy występują razem w duecie. W 2015 roku Piotr Mikołajczak został wyróżniony przez władze Szamotuł statuetką „Wieżaˮ.

Życie prywatne

Piotr Mikołajczak jest osobą, która prowadzi życie rodzinne z pełnym zaangażowaniem. Jego partnerką życiową jest Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak, która wcześniej pracowała jako dziennikarka w programie Wiadomości oraz pełniła rolę korespondentki TVP w Paryżu i Brukseli. Od stycznia 2016 roku zajmuje stanowisko dyrektora w TVP Polonia.

Para ta ma dwoje dzieci: Zuzannę oraz Jakuba. Z okazji ich narodzin, kompozytor postanowił uhonorować je, dedykując im płytę, na której znajdują się utwory stworzony na potrzeby filmu Ławeczka.

Przypisy

  1. Babilon. Raport o stanie wojennym. filmpolski.pl, 22.12.2021 r. [dostęp 14.01.2022 r.]
  2. Archiwista. netflix.com. [dostęp 14.01.2022 r.]
  3. Klub Pod Jaszczurami - 60 lat - artyści, przyjaciele, pracownicy: Laureaci Studenckich Festiwali Piosenki, koncert z 1989 r., część 2. 25.09.2020 r. [dostęp 21.10.2021 r.]
  4. Jacek Butlewski: Dziś premiera "Archiwisty". Jednym z pomysłodawców nasz redakcyjny kolega. radiopoznan.fm, 10.01.2020 r. [dostęp 23.10.2021 r.]
  5. Wojciech Krzyżaniak: Edyta Górniak śpiewa do nowego serialu TVP „Leśniczówka”. kultura.onet.pl, 16.02.2018 r. [dostęp 22.10.2021 r.]
  6. Piotr Kędziora: Andrzej Ciborski & Piotr Mikołajczak – „Krajobraz etiopski”. 11.11.2016 r. [dostęp 21.10.2021 r.]
  7. Jerzy Kruczek: Dyrektor TVP Polonia zwolniona. satkurier.pl, 30.09.2016 r. [dostęp 30.10.2021 r.]
  8. Polska Fundacja Kościuszkowska: PROGRAM XXX MIĘDZYNARODOWEGO SYMPOZJUM KOŚCIUSZKOWSKIEGO. pfk.waw.pl, 22.09.2013 r. [dostęp 21.10.2021 r.]

Oceń: Piotr Mikołajczak

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:11